Pozitív eredmények egy új vírusellenes szer alkalmazásával COVID esetén!

Az eddigi klinikai vizsgálatok nem hoztak igazán meggyőző eredményeket. Vagy azért, mert alacsony volt a betegszám, nem ún. „kettős-vak randomizált” a vizsgálat, vagy mert valamilyen egyéb ok, szempont miatt a vizsgált készítmény nem bizonyult hatásosnak. Az itt bemutatott vizsgálat, tegnap (05.22.) jelent meg a nagymúltú amerikai orvosi szaklap, a NEJM (New England Journal of Medicine) hasábjain.
1059 betegen zajlott a vizsgálat, három kontinensen. A betegek mintegy 80%-a az USA-ban, kb. 15%-a Európában, és közel 5% ázsiai kórházi vizsgálóhelyeken volt. A beválasztott, kórházba felvett betegek igazoltan koronavírus fertőzöttek voltak, alsó légúti (tüdő) betegséggel.
A vizsgált gyógyszer a remdesivir nevű antivirális szer, amely rövidesen hivatalosan is elérhetővé válik. A klinikai vizsgálatban két csoport szerepelt: az ún. standard COVID- kezelés mellett az egyik csoport 10 napos remdesivir kezelésben részesült, a kontroll pedig a szokásos kezelések mellett placebot kapott. A betegeket 28 napig figyelték.
Az eredmények szerint a remdesivir csoportban a javulásig eltelt idő 4 nappal rövidebbnek bizonyult, mint a placebo csoportban. Az is jelentős eredmény, hogy csökkent a gépi lélegeztetésre szorulók aránya.
A kutatók szerint: “Úgy látjuk, hogy a legfontosabb a COVID-betegség minél korábbi igazolása, és a vírusellenes kezelés mielőbbi megkezdése, még mielőtt kialakul a (súlyossá váló) tüdőgyulladás, és a beteg gépi lélegeztetésre szorul. Az is bizonyos, hogy a remdesivir mellett egyéb COVID-ellenes gyógyszeres terápiákat is kell alkalmazni.”
Az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA 2020. május 1-től sürgősségi eljárás keretében már engedélyezte a remdesivir alkalmazását.
forrás, további részletek: medscape, FDA