Május 1-jétől néhány ibuprofén tartalmú gyógyszer vénykötelessé válik

02 May 2020 Hozzászólások:  Megtekintések: 
gy--gyszer.jpg
dr. Székely Gábor
Közzétette dr. Székely Gábor

A betegek védelmének és a biztonságosabb gyógyszeralkalmazás érdekében változik egyes ibuprofén/dexibuprofén tartalmú készítmények kiadhatósága. Május 1-jétől tíz, magas hatóanyag-tartalmú készítmény válik vénykötelessé, amelyeknéla biztonságos napi dózis túllépésének veszélye fokozott. A változás a 600, 800 mgibuprofént és 300 mg dexibuprofént tartalmazó gyógyszereket érinti.

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi​ Intézet korábban,az ibuprofén előny-kockázat értékelésének alapján, az Európai Gyógyszerügynökség ajánlásaitfigyelembevéveúgy döntött, hogy az ibuprofén alkalmazásával kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében a jövőben azon készítmények maradhatnak továbbra is vény nélkül kaphatók, amelyek akut fájdalom- és lázcsillapításra javasoltak és a megengedett legmagasabb napi adagjuk 1200 mg. Az olyan készítmények, melyeknél a biztonságos napi dózis (1200 mg ibuprofén, 600 mg dexibuprofén) túllépésének veszélye fokozott (600 és 800 mg ibuprofént, 300 mg dexibuprofént tartalmazó tabletták, vagyreumatikus betegségek kezelésérejavasolt gyógyszerek), vénykötelessé válnak, mivel az orvosnak ismernie kell a beteg kórtörténetét, fel kell mérnie a kardiovaszkuláris rizikófaktorokat és ezekfigyelembevételévelkell meghatároznia a gyógyszer adagját és a kezelés időtartamát.
 
A tíz, átsorolt készítmény mellett több mint negyven, 200 és 400 mgibuprofent tartalmazógyógyszer továbbra is recept nélkülis elérhető,így ezentúl sem kell orvoshoz mennie annak, aki kis-közepes fájdalmára vagy lázáraibuprofent akar szedni.
 
Május 1-jétől az alábbi készítmények válnak vénykötelessé:
  • DOLGIT MAX 800 mg filmtabletta (ibuprofen)
  • SERACTIL DOLO 300 mg filmtabletta (dexibuprofen)
  • DOLOWILL ULTRA FORTE 600 mg filmtabletta (ibuprofen)
  • BRUFEN 600 mg pezsgőgranulátum (ibuprofen)
  • BRUFEN 800 mg retard tabletta (ibuprofen)
  • ALGOFLEX FORTE filmtabletta, május 1-től a név is változik: Algoflex Ultra Forte 600mg filmtabletta (ibuprofen)
  • Ibuprofen Farmalider 600 mg granulátum belsőleges oldathoz (ibuprofen)
  • IBUMAX 600 mg filmtabletta (ibuprofen)
  • IBUMAX 800 mg filmtabletta (ibuprofen)

A megosztóról

dr. Székely Gábor
Ebben a rovatban tud kérdéseket feltenni a Kedves Olvasó. Elsősorban a gyógyszerekkel kapcsolatosan, de egészség-betegség témaköreiben is természetesen, Hangsúlyozzuk, hogy a weboldal információi nem helyettesítik az orvosi diagnózist és kezelést! A kérdéseket és válaszokat csak abban az esetben publikáljuk az oldal felületén, ha ehhez hozzájárulnak és akkor is csak a személyes adatok szerepeltetése nélkül.

Egészséges életmód

Itt híreket, cikkeket közlünk az egészséges életmóddal, diétákkal, mozgásformákkal kapcsolatos tematikákat illetően. Ide kerülnek a gyógynövényekkel foglalkozó írások és hírek is.


Betegségek

E menüpontban szervek, szervrendszerek szerinti csoportosításban szerepelnek hírek, rövid közlemények és betegségleírások az érdeklődők és a betegek számára.


Gyógyszerek

Vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek. Ezekkel kapcsolatosan kizárólag a hatóanyagneveken szerepel minden készítmény. A cikkek, hírek hatásokkal, mellékhatásokkal, klinikai vizsgálatokkal, újabb eredményekkel foglalkoznak. Hirdetéseket nem teszünk közzé vény nélkül kapható gyógyszerekkel kapcsolatosan sem. Nem gyógyszerek Itt kerülnek bemutatásra az orvostechnikai eszközök, étrend-kiegészítők és a kozmetikai termékek. Az oldal célja nem a hirdetés, hanem a korrekt tájékoztatás.

Bővebben...

Keresés Gyógyszer.Ész