A gyulladás szerepe a demenciában – új kezelési lehetőségek felé?

Újabb kutatási eredmények szerint homlok-halántéklebenyi demenciás betegek agyának képalkotó vizsgálatai igazolták, hogy különféle demenciák esetén jellemző a gyulladás megléte. Ez az információ utat nyithat új kezelési lehetőségek felé.
A homlok-halántéklebenyi (frontotemporalis) demencia ún. „ernyődiagnózis”, vagyis többféle demencia gyűjtőneve.
E csoport legjellemzőbb tünete a szellemi teljesítmény súlyos károsodása. Az érintett agyrésznek megfelelően lehet személyiségváltozás, a beszéd megértésének nehézsége, memóriazavar. A demencia jelen tudásunk szerint nem gyógyítható.
Az angliai Cambridge Egyetem újabb tanulmánya szerint az agyban létrejövő gyulladásos folyamat fontos tényező a fenti demencia-csoport oki hátterében. Valószínű, hogy az gyulladásos állapota egyéb degeneratív idegrendszeri betegségekben is szerept játszik.
A Brain: A Journal of Neurology szaklapban megjelent közleményben , 31 homlok-halántéklebenyi demenciás beteget vizsgáltak, közöttük 10-nél a viselkedés változott, 11-nél a beszédértés romlott, és 10 esetben memóriazavar volt észlelhető.
A vizsgálat során az itt nyert eredményeket összevetették e szempontból egészséges személyek kontroll csoportjával. A remények szerint ez a felismerés – az agyi gyulladás szerepe a demenciában - hosszabb távon új gyógyszeres kezelési lehetőségeket eredményezhet.
forrás: medical news today