Sürgős szükségünk van az immunműködés javítására! (A D3-vitaminról)

D-vitamin: tápanyag, hormon és immunmodulátor
Az ajánlott napi D3 bevitel az ábrán látható!
A D-vitamin közismert hatása a szervezet kalcium-foszfor anyagcseréjének szabályozása, és a csontanyagcsere kontrollja. Ezen túl a D-vitamin hiánya számos krónikus betegségben, állapotban jelen van, többek között az immunrendszer autoimmun betegségeiben, mint az I. típusú cukorbetegség, az asztma, a reumatoid artritisz.
Ezek a megfigyelések, és laboratóriumi vizsgálatok azt mutatják, hogy a D-vitaminnak kritikus fontosságú szerepe van az immunműködés szabályozásában. Mivel a D-vitamin anyagcsere betegségfüggő módon változhat, az adatok alapján a D-vitamin jelenléte alapvető fontosságú az egészséges immunrendszer – és immunműködés számára.
A D-vitamin „nem klasszikus” hatása azzal kapcsolatos, hogy az immunrendszer B- és T-sejtjei, és egyes fehérvérsejt-típusok D-vitamin receptorokat képeznek, valamint az immunsejtek aktív módon képesek a D-vitamint egyik formájából a másikba átalakítani (a 25(-OH)-D3-at az 1,25(-OH)-2-D3 változattá, amely az aktívan ható forma.
A D-vitamin és receptorának együttes működése részben hatást fejt ki autoimmun betegségek esetén, részben pedig gyulladásgátló hatást hoz létre számos biokémiai mechanizmus révén. Az immunműködést befolyásoló hatása összetett, adott esetben és állapotban növeli az immunműködés hatékonyságát.
forrás, további részletek:
Nutrients 2018, 10, 1656; doi:10.3390/nu10111656
Az ábrán az Orvosi Hetilap terápiás ajánlása a D-vitaminnal kapcsolatosan (2012.)
további hasznos információ a D-vitaminról:
https://www.hazipatika.com/psziche/csalad/cikkek/mennyi_a_napi_d-vitamin-szukseglet/20161128170035